MDA 2016

23 Cze

9 czerwca obchodziliśmy kolejny Międzynarodowy Dzień Archiwów. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o roli, jaką odgrywają dla historii i tożsamości narodów.

Archiwum Państwowe w Szczecinie już wielokrotnie otwierało swoje zasoby, by móc ukazać na światło dzienne najcenniejsze pergaminy, dokumenty papierowe i inne cymelia. W tym roku we współpracy ze szczecińskim Instytutem Pamięci Narodowej zorganizowana została gra miejska, której celem było przybliżenie losów przybyłego do Szczecina w 1945 r. przesiedleńca. Na podstawie źródeł archiwalnych, młodzież szkół średnich odkrywała jego dramatyczne losy. W szczecińskim Archiwum Państwowym zapoznała się z jego historycznym zasobem, uzyskała też wiedzę i umiejętności odnoszące się do form korzystania z archiwaliów tu przechowywanych.

Uczniowie naszej szkoły podczas gry zajęli II miejsce, III miejsce oraz V miejsce.