Współpraca z Niemcami

Nasza szkoła bierze udział w projekcie Interreg V pn. ” Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji – kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania” realizowanym przez Gminę Miasto Szczecin

Współpraca ze szkołą z Hassfurt

Od roku szkolnego 2005/2006 współpracujemy z gimnazjum z Hassfurt. W ramach wymiany rokrocznie nasi uczniowie są gośćmi uczniów z Bawarii, a następnie przyjmują w swoich domach gości z Niemiec.

www.schulzentrum.net

Kalendarium:

Współpraca ze szkołą w Eggesin

Współpraca jest dofinansowywana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), której jednostka centralna znajduje się w Szczecinie, przy al. Wojska Polskiego. W 1999 r. podpisaliśmy umowę o współpracy ze szkołą zawodową w Eggesin. Współpraca dotyczy wymiany doświadczeń między nauczycielami i wymiany uczniów, w celu udostępnienia i wykorzystania potencjału obu stron. Przez obustronną naukę młodzież polska i niemiecka wzajemnie poznaje kulturę i obyczaje polskie i niemieckie. Tradycją już stało się uczestnictwo młodzieży z Eggesin w długoletnim projekcie „Flis Odrzański” organizowany każdego roku przez naszą szkołę.

Szkoła w Eggesin posiada bogatą ofertę kształcenia. Młodzież przygotowuje się do różnych zawodów, m.in. stolarz, mechanik drewna, mechanik samochodowy, sprzedawca, cukiernik, itp.

www.bs-uer.de

Kalendarium:

Współpraca z Fundacją Nowa Kultura w Berlinie

Wspólnie z rówieśnikami niemieckimi nasze uczennice wzięły udział w warsztatach historycznych na temat praw człowieka. Pobyt w Sassnitz był również okazją do poznania walorów turystycznych tej urokliwej miejscowości. Wyjazd odbył się w ramach współpracy naszej szkoły z Fundacją Nowa Kultura z Berlina, która sfinansowała program.

Współpraca ze szkołą hotelarsko-turystyczną w Monachium

W styczniu 2005 roku naszą szkołę odwiedziła 4 osobowa delegacja z niemieckiej szkoły hotelarsko-turystycznej. Celem prowadzonych rozmów było ustalenie możliwości współpracy. Uzgodniono, że pierwszym etapem będzie wizyta naszych nauczycieli w szkole. Opracowaliśmy projekt w ramach programu Leonardo da Vinci, który został zatwierdzony do realizacji przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

www.bsgastro.musin.de

wspolpraca-niemcy-2-monachium1Leonardo da Vinci – „Kształcenie wspólnym celem nauczyciela i ucznia”. Projekt będzie realizowany w 2008 roku.Udział w nim weźmie czterech nauczycieli, którzy w ramach wymiany doświadczeń przez pięć dni będą gośćmi w szkole hotelarsko-gastronomicznej w Monachium. W ramach wizyty nauczyciele zapoznają się z niemieckim systemem kształcenia, formami współpracy między podmiotami odpowiedzialnymi za kształcenie zawodowe, będą odwiedzać miejsca praktyk. W trakcie wizyty nauczyciele będą dyskutować nad możliwościami współpracy między szkołami oraz będą poszukiwani nowi partnerzy.

Współpraca z Berlinem (VHS – Bildungswerk für Brandenburg und Berlin GmbH)

W miesiącu listopadzie 2007 roku dwukrotnie naszą szkołę odwiedziła delegacja z Berlina. W czasie spotkania omawiano możliwości współpracy w zakresie praktyk zawodowych dla ekonomistów, hotelarzy, logistyków. Zostały wysłane konkretne propozycje, które już mogłyby być realizowane w maju 2008 roku.