Współpraca ze szkołą z Hassfurt 2013 – 2014

1. Muzyka nie zna granic” – prezentacja

Wkrótce kolejne spotkanie niemieckiej młodzieży z Górnej Frankonii u „ Staszica”

Zespół Szkół nr 8 w Szczecinie bdzie gościł przez tydzień (27.04.-3.05.2014)po raz 9 niemiecką młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły w Hassfurcie. Przygotowania do tego radosnego wydarzenia trwają już od września ubiegłego roku, ale teraz nabierają  szczególnego tempa .Po piętnastu uczestników wymiany z Polski i Niemiec  spotka się w sobotę 27.04. 2014 w godzinach wieczornych i spędzi  ze sobą 7 kolejnych dni na wspólnej zabawie, poznawaniu Szczecina i okolic, polskich zwyczajów i kultury. W programie przygotowanym przez organizatorki tegorocznej wymiany, nauczycielki języka niemieckiego Renatę Krzesińską – Hajn i Iwonę Kacprzyk-Mac, znalazło się wiele atrakcji. Goście z Niemiec poznają szkołę partnerską (przewidziano zajęcia językowe, artystyczne, sportowe i zawodowe)zwiedzą najciekawsze zakątki Szczecina, Muzeum Techniki, obejrzą film w wersji niemieckiej w kinie „Pionier” i wezmą udział w prelekcji, poznają uroki Odry podczas wycieczki statkiem, spędzą majowy dzień nad morzem , skosztują smacznych potraw jarskich podczas wspólnego obiadu na zakończenie wymiany.Co roku spotkaniom młodzieży towarzyszy jakiś temat przewodni. W tym roku jest nim muzyka, która przecież „ nie zna granic”. Młodzież przygotuje dwie piosenki : Polacy wykonają utwór Svena Schumachera „ Wir wollen aufstehen”, zaś młodzież niemiecka szlagier Skaldów „ Wiosna”. Obydwa utwory znajdą się na płycie , która będzie zwieńczeniem pobytu gości z południa Niemiec.W ciągu tych dni młodzież będzie miała okazję szlifować umiejętności językowe , przełamywać utarte stereotypy i  nawiązać nowe przyjaźnie za niewielkie pieniądze dzięki dofinansowaniu  przez Polsko- Niemiecką Wymianę Młodzieży.