• +48 (91) 43 37 240

Poznajemy historię i tajemnice naszego miasta. Z wizytą w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

29 październik

Przed uczniami klas maturalnych budynek Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego nie kryje już tajemnic. Mieli oni bowiem możliwość zwiedzenia go od piwnic, aż po wieżę.
Historię obiektu wpisanego do rejestru zabytków (1985 r.) przybliżył zwiedzającym przewodnik – pracownik urzędu. Uczniowie poznali historię budynku powstałego na pozostałościach po Forcie Leopolda i posadowionego na potężnych, betonowych fundamentach sięgających miejscami 11 m poniżej poziomu ulicy. Kompleks posiada dwa wewnętrzne dziedzińce oraz 2 wieże, z których jedna, o wys. 72 m, zwieńczona jest figurką marynarza. Wiele pomieszczeń w budynku posiada reprezentacyjny charakter i zachowało pierwotne dekoracje (m.in.: hol główny, klatka schodowa, sala konferencyjna).
W 2011 roku, w związku ze stuleciem istnienia, udostępniono gmach do zwiedzania i wytyczono na jego terenie atrakcyjne trasy turystyczne obejmujące zarówno podziemia (z niezbadanym, zalanym przez wodę, tunelem biegnącym w kierunku Odry) jak i wieże (tu z kolei można podziwiać zgromadzoną przez Niemców, w niewiadomym celu, kolekcję maszkaronów – ozdobnych płaskorzeźb).
To była niezapomniana lekcja historii naszego miasta i doskonała okazja do odkrycia jego urokliwych miejsc.

Napisz komentarz