• +48 (91) 43 37 240

Samorządny Samorząd

29 Kwi

Drugi rok Samorząd Uczniowski współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej, realizując wybrane przez siebie projekty. Przypomnijmy, iż w roku ubiegłym były to: Samorządy Debatują oraz Młodzi Odwagi. Dodajmy, że są to projekty obejmujące swym zasięgiem wszystkie szkoły w Polsce.
W roku bieżącym zgłosiliśmy się do udziału w projekcie „SZKOŁA DEMOKRACJI”. Okazało się, że chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu zgłosiło kilkaset szkół w kraju. Jednak to nam udało się przejść pomyślnie wstępną rekrutację i znaleźć się wśród wybrańców, czyli w grupie 25 szkół z Polski. Przed nami wiele pracy. Głównym celem projektu jest wzmocnienie mechanizmów demokratycznych w szkole poprzez przygotowanie i przeprowadzenie procesu wspólnego podejmowania decyzji, w który włączeni byliby uczniowie, nauczyciele, dyrekcja oraz rodzice. Co możemy zyskać dzięki udziałowi? • szkoła staną się miejscem bardziej przyjaznym uczniom; • uczniowie będą czuli większą łączność ze szkołą i odpowiedzialność za to, co się w niej dzieje; • wzmocnimy świadomość, iż udział w procesach demokratycznych rozwija w uczniach postawę obywatelską, uczy ich współdziałania oraz dbania o swoje najbliższe otoczenie – teraz i w przyszłości; • samorząd uczniowski poprawi swoje funkcjonowanie i zaangażuje więcej uczniów do działania; • uczestnicy projektu nauczą się w praktyce przygotować i przeprowadzić partycypacyjny proces współdecydowania w szkole. W ramach projektu czekają nas trzy szkolenia z mentorem zewnętrznym. Zaczynamy w poniedziałek 25 listopada. O szczegółach będziemy informować Was na bieżąco.

Liczymy, że udział w projekcie „Szkoła Demokracji” może być początkiem zmian! Przeprowadziliśmy już demokratyczne wybory, które były pierwszym krokiem do włączenia uczniów w demokratyczne życie w szkole. Projekt pomoże wykonać kolejne!

Napisz komentarz