• +48 (91) 43 37 240

125. rocznica konsekracji Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

05 październik

30 września obchodzona była 125. rocznica konsekracji Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. W tym dniu miało również miejsce sympozjum naukowe przygotowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Archiwum Państwowe oraz Parafię św. Jana Chrzciciela poświęcone kardynałowi Józefowi Glempowi – Prymasowi Polski. Nasi uczniowie i nauczyciele mieli okazję brać udział w tych szczególnych wydarzeniach. Najpierw w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego mogli zapoznać się z najnowszą historią Kościoła w Polsce po czym uczestniczyli w Eucharystii w Bazylice św. Jana Chrzciciela – świątyni szczególnej dla katolików, bo zbudowanej w dobie protestantyzmu właśnie dla wspólnoty katolickiej. Uroczystościom przewodniczył JE ks. abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, który wygłosił Słowo Boże i uroczyście wprowadził do Bazyliki relikwie św. Wojciecha, Głównego Patrona Polski. Nasi uczniowie brali czynny udział w tej liturgii poprzez czytanie wezwań modlitwy powszechnej oraz asystę w poczcie sztandarowym. Wydarzenia te były nie tylko uroczystością religijną, lecz także żywą lekcją historii i kultury.

Napisz komentarz