Grupa I – 27.08.2017

Praktyki zawodowe w Irlandii Północnej

27.08.2017 – Niezwykłe wybrzeże Północnej Irlandii

Dzisiaj odbyliśmy niezwykłą wycieczkę po wybrzeżu Północnej Irlandii – szkoda, że to już ostatnia wycieczka 🙂

Zobaczyliśmy:

Dunluce Castle – okazałe ruiny średniowiecznego zamku w Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim), położone w środkowej części Wybrzeża Antrim pomiędzy miejscowościami Portballintrae i Portrush. Warowania usytuowana jest na wcinającym się w morze niezwykle malowniczym skalnym klifie. Strategiczne walory tego miejsca doceniane były już przez okoliczną ludność od niepamiętnych czasów. Pierwsza, większa warownia wzniesiona została tu już w XIII wieku przez członków szkockiej rodziny McQuillan. Do jej budowy użyto m.in. fragmentów skał pochodzących z pobliskiej Grobli Olbrzyma.

Grobla Olbrzyma – Giant’s Causeway – oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej  składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych.

Grobla została odkryta w roku 1692 przez ówczesnego biskupa miasta Derry. Dopiero w końcu XVIII wieku zyskała znaczenie dla świata, gdy lord biskup Derry Frederick Herrey wskazał ją środowisku naukowemu. Formacja skalna składa się z około 37 tysięcy ciasno ułożonych kolumn bazaltowych, które uformowały się podczas erupcji wulkanicznej 50-60 mln lat temu. Większość kolumn ma podstawę sześciokątną, choć niektóre mają mniej lub więcej boków. Najwyższe z kolumn mają około 12 metrów wysokości. Średnia szerokość bazaltów wynosi około 46 cm, wysokość zaś 1 do 2 metrów. W najszerszym miejscu grobla osiąga szerokość 180 metrów, a w morze wchodzi na odległość 150 metrów.

Niezwykła aleja bukowa w Irlandii – The Dark Hedges – piękne 300 letnie buki rosną w pobliżu wsi Armoy w hrabstwie Antrim. Posadzona w połowie XVIII wieku, aleja bukowa, ze względu na piękno przyrody stała się ulubionym miejscem dla turystów i fotografów. W tym miejscu była kręcona jedna ze scen w filmie „Gra o tron”.