• +48 (91) 43 37 240

Walka o Certyfikat Szkoły Demokracji. Program Centrum Edukacji Obywatelskiej

24 listopad

Od  8.09.2015r. Samorząd Uczniowski ze swoim opiekunem Elżbietą Krawczyk realizuje projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej – Szkoła Demokracji. Celem projektu jest zdobycie Certyfikatu Szkoły Demokracji.  Udział w nim biorą: Dariusz Śnieżek, Karolina Nestorowicz, Dagmara Uściłowska oraz Klaudię Kobuszewska. Spośród 7 obszarów:

  1. Wybory reprezentacji
  2. Komunikacja i media
  3. Działania uczniów
  4. Uczenie się i nauczanie
  5. Podejmowanie decyzji
  6. Zasoby i kwestie formalne
  7. Otwarta szkoła.

Na podstawie  diagnozy wstępnej, po umieszczeniu informacji na portalach społecznościowych i analizie wypowiedzi uczniowskich Drogą współdecydowania doszliśmy do porozumienia i ustalenia sposobu przeprowadzenia Diagnozy Wstępnej. Na prowadzonych przez Samorząd Uczniowski portalach społecznościowych umieściliśmy informację o planowanej Diagnozie.

Dnia 12.11.15r. na dwóch pierwszych godzinach lekcyjnych grupa 4 osób zebrała informacje od Uczniów naszej szkoły, na obszarów, które chcieliby zmienić.

Po podsumowaniu głosów, wybrano 3 miejsca, które wymagają największej uwagi z obszaru „Podejmowanie Decyzji”.

Uczniowie zadecydowali, że szkoła stanie się bezpieczniejsza i bardziej przyjazna uczniowi, jeśli dokona się zmian w:

  1. szatniach sportowych,
  2. siłowni
  3. toaletach.

Wyniki zostały podane do informacji publicznej chwilę po podliczeniu głosów. Podjęto decyzję o przeprowadzeniu Forum Wyrazu dot. sposobu rozwiązania utrudnień z tymi miejscami związanymi. Ogłoszenie o planowanym sposobie uzyskania porad uczniów trafiły na komunikatory internetowe SU.

Forum Wyrazu odbyło się dnia 16.11.15 r. Każdy Uczeń (z 476 uprawnionych do głosowania) miał szansę przedstawić swój pomysł, pisząc na karcie głosowania sposób na rozwiązanie problemów i przydzielając ją do odpowiedniego miejsca.

Szczegółowe wnioski:

Szatnie WF

– większe (lub dodatkowa szatnia) 122

– zasłonki pod prysznicami i zasłonięte okna 68

– remont 24

– więcej wieszaków i miejsc siedzących (jest bardzo ciasno) 13

Siłownia:

– nowe, większe pomieszczenie 155

– nowy i sprawny sprzęt 153

– klimatyzacja 16

Toalety:

– zawsze dostępny papier toaletowy (miękki) 62 głosy

– remont, wprowadzenie kolorów 47

– utrzymanie czystości 39

– bieżąca naprawa zamków i drzwi 33

– suszarki do rąk 27

– dostępne mydło 20

– więcej toalet 11

Wstępne wnioski zostały omówione z opiekunem SU p. Elżbietą Krawczyk. Z propozycji zmian priorytetem dla nas jest:

– nowa duża siłownia,

– bieżąca naprawa sprzętu i uzupełnianie nowym sprzętu  siłowni,

– zasłonki pod natryskami – szatnia WF,

– dodatkowe wieszaki na ubrania – szatnia WF,

– papier toaletowy i mydło – WC,

– suszarki do rąk – WC .

Po spotkaniu opiekuna Samorządu Elżbiety Krawczyk z panią Dyrektor Ewą Kupidłowską,  panią Wicedyrektor Joanną Rygielską-Barwacz i panem Jakubem Plaskaczem (kierownikiem gospodarczym) podjęta została decyzja o przeniesieniu siłowni do większego pomieszczenia i zakupieniu nowego sprzętu (po wcześniejszej konsultacji z serwisantem sprzętu sportowego). Termin realizacji to wakacje letnie 2016 r. Ponadto obecne pomieszczenie siłowni zostanie przystosowane do prowadzenia zajęć z fitnessu.

Szkoła jest otwarta na propozycje uczniów. Od dnia 23.11.2015r. nasz skład realizacyjny rozpoczyna pracę nad pozostałymi obszarami.

 

Napisz komentarz