Technik hotelarstwa
U
śmiech na dzień dobry – zawód: technik hotelarstwa
Technik hotelarstwa …. Czy to dla mnie ???
Mając lat naście, nie zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój dzień w pracy. To „pieśń przyszłości”. Na głowie masz klasówki oraz plany na weekend, a w sercu miłość… Wiemy, każdy był kiedyś młody. Sęk w tym, że już za kilka lat około 1/3 każdej doby będziesz spędzać w pracy. Warto dziś wybrać tak, by czuć się w niej raczej jak ryba w wodzie niż jak więzień swego losu.
Praca fajna dla Ciebie…
Każdy wie, jaka ma być jego przyszła praca: „fajna i dobrze płatna”. Ale zaraz, zaraz, konkretnie: fajna – czyli jaka? Który z kilkuset zawodów będzie fajny dla Ciebie? Ten zachwalany przez rodziców? Ten wybrany przez przyjaciela? A może taki, o którym jeszcze nie słyszałeś? Czy wiesz, na jakich stanowiskach może pracować technik hotelarstwa i jak wygląda dzień pracy Recepcjonisty?
Wypoczywać jest bosko! – a kto to wszystko zorganizuje?
Hotele na ziemi i morzu (promy i statki pasażerskie), ośrodki wczasowe, restauracje, kawiarnie, biura i organizacje turystyczne – to miejsca pracy bardzo wielu ludzi, charakterystyczne dla obszaru turystyczno-gastronomicznego, oznaczonego literą T. Słowo „turystyka” pochodzi od francuskiego słowa tour, które oznacza wycieczkę, podróż kończącą się powrotem do miejsca, skąd nastąpił wyjazd. A co się dzieje w czasie pomiędzy wyjazdem a powrotem? W podróży trzeba jeść (np. w restauracji hotelowej, w zajeździe), spać (w hotelu, pensjonacie), niekiedy uczestniczyć w konferencjach, a może zwiedzać czy korzystać z innych atrakcji. Podróż można odbywać samolotem, pociągiem, autokarem. Ktoś to wszystko dla podróżnika musi zorganizować, przygotować i wykonać. Kto? To osoby zatrudnione w branży hotelarskiej i turystycznej!
Tytuł – Technik hotelarstwa uczeń otrzymuję po ukończeniu szkoły i zdaniu dwóch egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie :
- HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie;
- HGT.06. Realizacja usług w recepcji.
Profesjonalnie „Witamy” i „Zapraszamy ponownie” – o zawodach hotelarskich
Zawody w grupie hotelarskiej są ważne i poszukiwane na turystycznym rynku pracy. Fachowcy potrzebni są szczególnie na statkach i promach pasażerskich, w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, głównie w miejscowościach górskich, nadmorskich i uzdrowiskowych, gdzie występują potrzeby związane z obsługą gości.
Gdzie pracuje technik hotelarstwa ?
Wszędzie tam, gdzie świadczy się usługi noclegowo- -żywieniowe (minimum śniadanie), tam, gdzie znajdują się takie stanowiska, jak: recepcja, restauracja, pokoje hotelowe.
Pracę znajdziesz np. w:
- zakładach hotelarskich,
- ośrodkach wypoczynkowych,
- zakładach uzdrowiskowych,
- pensjonatach,
- zajazdach,
- gościńcach,
- schroniskach,
- kwaterach prywatnych,
- a także w bazach ruchomych: promowej, żeglugowej, kolejowej, lotniczej, w hotelach, seatelach, flaytelach i innych instytucjach posiadających bazę noclegową.
- możesz być zatrudniony w organach administracji samorządowej zajmujących się usługami hotelarskimi, a także w branżowych organizacjach i stowarzyszeniach.
- możesz prowadzić własną działalność gospodarczą.
Obecnie w szczecinie działa ponad 20 hoteli:
Ponadto jest bardzo dużo obiektów noclegowych nie sklasyfikowanych jak pensjonaty, hoteliki, schroniska młodzieżowe, oraz różne restauracje. Do 2020 roku w Szczecinie mają powstać przynajmniej pięć nowych hoteli o wysokim standardzie, co oznacza co najmniej 700 pokoi i ponad tysiąc łóżek więcej. W miejscu Starego Posejdona na Bramie Portowej ma powstać centrum kongresowe na 1000 osób i dwa najwyższej klasy hotele na 250 osób – Courtyard Marriot i Moxy. Na miejscu starej Arkony powstaje Hotel Ibis Styles *** z 150 pokojami. Na ulicy Gdańskiej w miejscu starego grzybka powstaje Odra Park w którym ma być sześciopiętrowy hotel z 144 pokojami dwuosobowymi. Do tego trzeba jeszcze dodać że nasze województwo posiada najwięcej w Polsce obiektów noclegowych.
Branża hotelarsko turystyczna cały czas się rozwija w naszym kraju, więc pewne miejsca do pracy Czekają Na Ciebie !!!
Kariera zawodowa – Praca:
- hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe (m.in. Radisson Blu Hotel, Hotel Novotel , Hotel Dana Business & Conference, Silver Hotel & Gokart Center, Hotel Park itp)
- Ośrodki konferencyjne, firmy organizujące kongresy i konferencje
- pracownik ośrodków rekreacji, Spa & Wellness, odnowy biologicznej
- sektor hotelowy, restauracyjny na statkach pasażerskich morskich i śródlądowych (m.in. Unity Line, Polferries, Stena Line)
- Cruise Crew – Załoga luksusowych statków wycieczkowych (m.on. Queen Mary II, Oasis of the Seas)
- kierownik, menedżer hotelu
- pracownik recepcji hotelowej, kierownik recepcji
- konsjerż w hotelu
- pracownik, szef restauracji, kelner, barista, barman
- kierownik służby pięter w hotelu, inspektor pięter, pokojowa
- firmy zajmujące się rozwojem sieci hotelowych i pozyskiwaniem nowych miejsc pod ich budowę
- własne przedsiębiorstwo świadczące usługi noclegowe i gastronomiczne
Czym zajmują się pracownicy w zakładach hotelowych?
- Technik hotelarstwa planuje, organizuje, oferuje, koordynuje oraz wykonuje usługi hotelarskie w obiekcie hotelarskim i innych obiektach, w których świadczone są usługi hotelarskie.
- Przyjmuje rezerwację usług, ustala zakres zamówionych usług, sposób ich świadczenia oraz formę zapłaty.
- Przyjmuje gości w obiekcie, kompleksowo ich obsługuje w trakcie pobytu, wykwaterowuje z obiektu, rozlicza koszty pobytu gości oraz przyjmuje należność.
- Obsługuje również gości o specjalnym znaczeniu – typu VIP, CIP, gości niepełnosprawnych.
- Organizuje i oferuje usługi dodatkowe: konferencyjne, turystyczne, rekreacyjno-sportowe, typu Wellness i SPA oraz okolicznościowe na specjalne zamówienie.
- Prowadzi korespondencję z odbiorcami usług hotelarskich oraz obsługuje sprzęt biurowy, korzysta z komputerowych programów użytkowych i hotelowych.
- Promuje oferowane usługi z wykorzystaniem różnorodnych form reklamy, sprzedaży osobistej, promocji sprzedaży oraz technik z zakresu public relations.
- Współpracuje z innymi podmiotami oferującymi usługi hotelarskie, analizuje oferty konkurencji, obserwuje rynek hotelarski oraz zbiera opinie o preferencjach gości.
- Prowadzi dokumentację eksploatacyjną obiektu hotelarskiego, oblicza i interpretuje wskaźniki wykorzystania bazy hotelowej oraz wskaźniki sprzedaży i opłacalności prowadzonej działalności.
- Utrzymuje czystość i porządek w obiekcie hotelarskim.
- Przygotowuje i podaje śniadania.
Wybierając zawód z tej grupy, zastanów się czy:
- umiesz współpracować, lubisz ludzi, potrafisz nawiązywać kontakty
- jesteś cierpliwy/a, elastyczny/a
- umiesz dostosować swój wygląd do obowiązujących wymagań
- znasz zasady właściwego zachowania, cechuje Cię wysoka kultura osobista
- lubisz uczyć się języków obcych
To może być zawód dla Ciebie!!!!
Jeśli podoba Ci się ten zawód
Zapraszamy do naszej szkoły !
Jak uczymy?
Przedmioty zawodowe:
- Podstawy hotelarstwa
- Organizacja pracy działu porządku i utrzymania czystości w ZH
- Obsługa gościa w dziale porządku i utrzymania czystości w CKZ
- Organizacja usług dodatkowych w ZH
- Rezerwacja i obsługa gości w recepcji ZH
- Obsługa gości w recepcji hotelowej w CKZ
- Pracownia obsługi konsumenta w dziale gastronomicznym
- Język angielski zawodowy
- Język niemiecki zawodowy
Oprócz tego odbędziesz praktykę zawodową.
W klasie drugiej jeden dzień w tygodniu zamiast lekcji będziesz miał zajęcia praktyczne w Centrum Kształcenia Zawodowego, które znajduję się na terenie naszej szkoły. Najlepsi uczniowie w nagrodę za dobre wyniki w nauce jeden dzień w tygodniu przez cały semestr odbędą praktykę w Hotelu Novotel.
Centrum Kształcenia Zawodowego„Elka-Sen” powstało w miejsce hoteliku Elka-Sen i jest jednostką organizacyjną, wchodzącą w skład Zespołu Szkół Nr 8 im. Stanisława Staszica w Szczecinie. W CKZ kształci się uczniów kierunków: technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej.
Zajęcia prowadzone w CKZ ukierunkowane są na kształtowanie umiejętności zawodowych. Trzon Centrum Kształcenia Zawodowego stanowi w pełni funkcjonalny i obsługujący gości zewnętrznych hotelik wraz z zapleczem gastronomicznym. Uzupełnieniem są pracownie obsługi konsumenta, pracownia hotelarska i usług turystycznych.
Podczas odbywających się w obiekcie zajęć praktycznych uczniowie nabywają umiejętności, wykonując zadania zawodowe w sali konferencyjnej, sali bufetowej czy pracowni gastronomicznej.
Ponadto w ramach działań Centrum Kształcenia Zawodowego prowadzone są kursy zawodowe skierowane do uczniów nasze szkoły i całej szczecińskiej oświaty.
Często w naszych progach goszczą uczniowie innych placówek na prowadzonych przez naszych nauczycieli „lekcjach otwartych”.
W klasie trzeciej:
- nasza szkoła bierze udział w projekcie współfinansowanym z Europejskiego Funduszu projektu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pt. VEPO. Uczniowie mają możliwość odbyć miesięczne Praktyki zawodowe w Irlandii północnej,
- praktyki zawodowe odbywają się również w niemieckich schronisk na terenie Meklemburgii,
- uczniowie mają również możliwość odbycia praktyk w renomowanych hotelach w Szczecinie, oraz ma promach Polonia i Skania.
A po za tym:
- zwiedzamy różne hotele. Nasza szkoła współpracuję z hotelami: Vienna House Amber Baltic, Hotel Dana Business & Conference, Radisson, Novotel, Vulcan, oraz firmą Unity Line. W ramach realizacji przedmiotów zawodowych uczniowie pod nadzorem nauczycieli odwiedzają te obiekty hotelarskie, poznają ich funkcjonowanie i podpatrują pracę w różnych działach hotelu, zdobywają praktyczne umiejętności przygotowujące ich do przyszłego zawodu.
- często jeździmy na różnego rodzaju wycieczki oraz targi turystyczno- hotelarskie
Nasi uczniowie już w trakcie nauki znajdują pracę w wielu obiektach hotelarskich w Szczecinie i okolicy, a nasi absolwenci pracują w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Irlandia, Islandia, Anglia, Szkocja a nawet USA).
Zajęcia – Pracownia obsługi gościa w zakładzie hotelarskim odbywają się w pracowni hotelarskiej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, uczniowie korzystają z e-booka, tablicy multimedialnej i komputerów.
Zajęcia – Pracownia obsługi konsumenta w zakładzie hotelarskim odbywa się w doskonale wyposażonej pracowni obsługi konsumenta.
w naszej szkole stawiamy duży nacisk na praktyczną naukę zawodu zajęcia odbywają się w Szkolnym Centrum Kształcenia Zawodowego „Elka-Sen”. W Hoteliku gościmy gości krajowych i zagranicznych.
Obsługujemy imprezy okolicznościowe o charakterze szkolnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Organizujemy różnego typu przyjęcia okolicznościowe.
ZAPRASZAMY !!!
Migawki fotograficzne – „Hotelarze przez lata”
Pracownia obsługi gościa w zakładzie hotelarskim
Pracownia obsługi konsumentów w zakładzie hotelarskim.
Ćwiczeniowe zajęcia praktyczne hotelarskie i gastronomiczne.
Część gastronomiczna
Część hotelarska