Konkurs Wer singt das?

01 Mar

W dniu 28.02.2022 odbył się w naszej szkole po raz trzeci konkurs znajomości niemieckich wykonawców muzyki rozrywkowej: Wer singt das? Organizatorką i propagatorką tego wydarzenia jest Iwona Kacprzyk-Mac. Na konkurs zgłosiło się 18 uczniów z naszej szkoły. Wykonywali oni różne zadania związane z piętnastoma piosenkarzami, których listę wcześniej otrzymali. Najwięcej emocji budziło zadanie ze słuchu, w którym trzeba było poprawnie wytypować piosenkarza i przypisać mu właściwy tytuł piosenki.

Konkurs: Kto to śpiewa? ma na celu propagowanie muzyki niemieckojęzycznej wśród uczniów jako trafnej i skutecznej metody nauki języka niemieckiego oraz zachęcenie do odkrycia własnego wykonawcy wśród wielu stylów i gatunków.

Cieszy fakt, że konkurs należy do lubianych wśród uczniów, a tegoroczną edycję układała wraz z organizatorką Kamila z klasy 3aa, za co bardzo dziękujemy.

Wyniki konkursu!

TECHNIK EKONOMISTA

Plakat(1)

Niemiecki i muzyka-czy tego da się słuchać?

W konkursie „Wer singt das?” wzięłam udział już po raz trzeci. Dowiedziałam się o nim w pierwszej klasie dzięki P. Renacie Krzesińskiej-Hajn, u której w grupie wtedy byłam. Przed tą informacją nie miałam styczności z muzyką niemieckojęzyczną, ale język niemiecki już od dłuższego czasu mi się podobał, więc zadałam sobie pytanie: „Dlaczego nie?”. Na tamten czas nie brałam sprawy na poważnie i potraktowałam ją jako zabawę, nie jako rywalizację. Ostatecznie znalazłam się na (nie pamiętam niestety) miejscu i byłam bardzo zdziwiona. Po pierwszej edycji słuchałam tylko jednej piosenkarki, która mi się spodobała, a była nią Namika. W drugiej klasie konkurs został zorganizowany ponownie, lecz niestety zdalnie z powodu pandemii. Pojawiły się u mnie lekkie problemy techniczne, jednak mimo to skończyłam na miejscu trzecim. I właśnie wtedy zrozumiałam, że taka muzyka mi się podoba. Do Namiki dołączyli: Mike Singer, Pietro Lombardi, Mark Forster, LEA oraz Max Giesinger i wielu, wielu innych. W obecnej trzeciej klasie miałam zaszczyt pomóc przy organizacji konkursu. Jestem pani ogromnie wdzięczna za zaufanie i cieszę się niezmiernie, że mogłam dorzucić swoją „cegiełkę” do tegorocznej edycji.

W muzykę niemiecką wykręciłam się na poważnie podczas kwarantanny, gdy wszyscy zostali odizolowani od zwykłego, codziennego świata. Od tamtej pory nie mogę się z nią rozstać. Minęły już dwa lata i śmiało mogę przyznać, że zauważyłam ogromną poprawę w mojej wymowie. A wszystko dzięki słuchaniu piosenek z tekstem i niezliczonym próbom śpiewu wraz z wykonawcami. Ponadto poznałam wiele nieznanych mi wcześniej słów i zwrotów, które sprawdzałam z ciekawością i których używam teraz w życiu. W moim telefonie znajduje się nawet lista z cytatami wartymi uwagi, które czekają na zastosowanie przeze mnie w przyszłości.

W chwili obecnej moja lista ulubionych wykonawców i utworów jest naprawdę długa. Z pewnością każdy ma swojego ulubionego piosenkarza, bądź zespół. Tak samo jest też w moim przypadku, mam swoje TOP 3. A wygląda ono właśnie tak:

1. Wincent Weiss

Uwielbiam jego piosenki. Jego teksty mają cudowny przekaz. Jego głos jest przepełniony emocjami i nie trzeba nawet rozumieć słów, by to poczuć.  Utwory po prostu chwytają słuchacza za serce.

1. LEA

Jej piosenki również są świetne. Teksty dotyczą często miłości, przyjaźni, czy też samotności i w moim odczuciu są to wewnętrzne monologi wokalistki, z którymi często się utożsamiam.

1. Mike Singer

Tworzy piosenki wpadające w ucho po pierwszym odsłuchu. Są to utwory inne niż dwóch poprzednich wykonawców, są skoczne i myślę, że mogłyby się spodobać wielu osobom w moim wieku.

Kamila Kruczyńska, funka muzyki niemieckiej i koordynatora  tegorocznej edycji konkursu Wer singt das?