• +48 (91) 43 37 240

Współpraca z Francją 2010 – 2011

Od 9 do 16 kwietnia 2011 roku zrealizowaliśmy trójstronny projekt „20 lecie Trójkąta Weimarskiego”.

Naszymi partnerami było gimnazjum niemieckie z Hassfurt i szkoła francuska z Paryża. 15 uczniów niemieckich korzystało z gościny w domach polskich rówieśników, a uczniowie francuscy ze względu na trudności językowe byli zakwaterowani w naszym hoteliku. W niedzielę 10 kwietnia grupa pojechała autokarem do Międzyzdrojów, po drodze podziwiano urokliwe Jeziorko Turkusowe i zwiedzano muzeum broni V3. Pan oprowadzający po muzeum to pasjonata, była to piękna lekcja historii. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili i wysłuchali koncertu organowego w Katedrze Kamieńskiej.

W poniedziałek w programie oprócz zwiedzania szczecińskich schronów podziemnych był 3 godzinny rejs po Odrze w poszukiwaniu osobliwości przyrodniczych. W czasie rejsu można było zaobserwować m.in. orły, kormorany i bociany. Wtorek był dniem prezentacji w szkolnej auli tego co poszczególne grupy wcześniej przygotowały. Francuzi zaprezentowali Niemcy, Niemcy Polskę, a na końcu polscy uczniowie Francję. Był to faktyczny dzień realizowany po hasłem „20 lecie Trójkąta Weimarskiego”, przybliżono innym uczniom kraje tworzące trójkąt. W czasie pozostałych dni polscy uczniowie pokazali swoim rówieśnikom uroki naszego miasta, zarówno turystyczne jak i handlowe. Wspólnie zwiedzano, spacerowano, konsumowano, a wszystko to dzięki dofinansowaniu z PNWM.

Żal było się rozstawać, ale już wkrótce (w czerwcu) uczniowie, którzy zaangażowali się w wymianę szkolną wyjadą na 7 dniowy pobyt w przeuroczej Bawarii.

Pozostali mają szansą za rok, warto już teraz o tym pomyśleć!!!!

 

Od 28 do 30 października 2010 roku gościliśmy w szkole 16-osobową grupę młodzieży francuskiej z Paryża.

Nasi goście, wspólnie z uczniami klasy 3d i  młodzieżą niemiecką z Eggesin, przed przybyciem do grodu Gryfa zwiedzili stolicę naszych zachodnich sąsiadów – Berlin. Zaprzyjaźnieni ze szkołą  francuscy koledzy przebywali w Szczecinie bardzo krótko, a program ich pobytu był bardzo bogaty i urozmaicony. O jakiejkolwiek nudzie nie mogło być mowy.

W piątek rano po smacznym śniadaniu w hoteliku Elka-Sen Francuzi spotkali się z naszymi uczniami w auli, gdzie wspólnie ,,poszukiwali” francuskich nazw na określenie wybranych atrakcji turystycznych na Miejskim Szlaku Czerwonym. Później szlak ten zwiedzili pieszo. Po południu, korzystając z ładnej pogody, Francuzi udali się na szczeciński Cmentarz Centralny. Zainteresowali się  naszymi  pomnikami historycznymi, szczególnie Krzyżem Katynia. Atmosfera cmentarza w przeddzień 1 listopada wywarła  na nich ogromne wrażenie. Nie narzekali, kiedy pieszo ulicami naszego miasta wzdłuż Wojska Polskiego, Piotra Skargi dotarli do Parku Kasprowicza, a stamtąd udali się na kolację do naszego szkolnego hoteliku.

Spacer po mieście był dla naszych gości doskonałą okazją do poznania atrakcyjnych pod każdym względem zakątków stolicy zachodniopomorskiego, a dla tych którzy znali miasto wcześniej do zaobserwowania zmian, jakie w nim zaszły, bo jak powiedział pan Filip, który od kilku lat przyjeżdża do Szczecina z francuską młodzieżą, nasze miasto zmieniło się na korzyść. W sobotę przed wyjazdem zdążyliśmy odwiedzić planetarium w Muzeum Narodowym, pokonaliśmy jedynie 177 schodków i … byliśmy wśród gwiazd!

Nasi goście odjechali, mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile na długo pozostaną w ich pamięci.

Do zobaczenia już wkrótce! W kwietniu 2011 roku odwiedzi nas kolejna grupa młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły z Paryża. A już niedługo, 14 listopada 2010 roku, przyjeżdża kolejna grupa młodych Francuzów z Gironde, czas rozpocząć przygotowania.