• +48 (91) 43 37 240

Współpraca ze szkołą w Eggesin 2009 – 2010

Od 17 kwietnia 2010 roku w naszej szkole realizujemy kolejny trójstronny projekt polsko-niemiecko-francuski. W tym roku temat przewodni to: „Portrety słynnych sportowców drogą do integracji młodzieży trójkąta Weimarskiego”. W spotkaniu bierze udział młodzież niemiecka z Eggesin oraz francuska z Saint-Denis, no i my ZS nr 8.

W związku z aktywnością wulkanu na Islandii Francuzi mieli problemy z przylotem, ich samolot, został odwołany (tak jak wszystkie inne loty w Europie). Ale… przyjechali do nas dwoma małymi autobusami i spóźnili się tylko 1 dzień. Dziękujemy.

W ramach tym razem sportowego projektu odbyły się na udostępnionym nieodpłatnie przez miasto stadionie przy ulicy Litewskiej zawody lekkoatletyczne, graliśmy tam też w piłkę nożną, byliśmy na kręglach. Nasza młodzież doskonale nawiązuje kontakt z gośćmi, porozumiewając się w językach, których uczy się w szkole: angielskim, niemieckim i francuskim. A to najważniejszy krok do przyjaźni i bliskich kontaktów, bez których projekt nie miałby szans powodzenia.

Ze względu na tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem, zmuszeni byliśmy zmienić program spotkania. W niedzielę młodzież zwiedzała Cmentarz Centralny, zapaliła znicze przy Krzyżu Katyńskim. W poniedziałek, dla upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia, młodzież z Niemiec, Francji i Polski wzięła udział w Biegu Przyjaźni Polsko-Niemiecko-Francuskiej, minutą ciszy oddała hołd ofiarom oraz delegacje poszczególnych państw złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze u stóp pomnika Jana Pawła II.

Od 12 do 16 października gościł w naszej szkole 10-osobowa grupa uczniów niemieckich z Eggesin. Jak zawsze przyjechali do nas, by wspólnie pracować, bawić się i wymieniać doświadczenia.

Tym razem realizujemy wspólny projekt, którego celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz wychowywanie do współodpowiedzialności za środowisko – dobro wspólne. W ramach projektu odbyły się m.in. warsztaty poświęcone programowi natura 2000. Uczestnicy rozważali problem segregowania odpadów i szukali skutecznych środków perswazji w tym zakresie wobec członków obu państw. Zastanawiali się także jak można chronić środowisko poprzez własne działania, jak żyć proekologicznie.

Obok tych ważkich rozważań był także czas na spacery, choć trzeba przyznać szczerze, ze pogoda nie bardzo im sprzyjała. Uczestnicy odwiedzili m.in. szczecińskie schrony, muzeum Eureka oraz nowo powstałe oceanarium. Goście z Niemiec uczestniczyli także w ważnych wydarzeniach szkoły: obchodach Dnia Edukacji Narodowej oraz ślubowaniu klas pierwszych. Było to dla nich ciekawe doświadczenia, bo u nich nie ma tradycji obchodzenia Dnia Nauczyciela.

Projekt jak zawsze był okazją do zawarcia przyjaźni i nauki języka niemieckiego, skorzystali z tej okazji nie tylko starsi uczniowie, ale także pierwszoklasiści. Projekt realizowany jest przy dofinansowaniu ze Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Napisz komentarz