• +48 (91) 43 37 240

Poznać i zrozumieć – „Spotkanie z Innym”

02 Lis

Promowanie szacunku i solidarności z innymi kulturami oraz społeczeństwami to istotne zadanie, w którym uczniowie ZS 8 mieli okazję uczestniczyć. Pani Aleksandra Antonowicz reprezentująca Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie i Fundację Artykuł 25 poprowadziła zajęcia w ramach projektu „Spotkanie z Innym” dotyczącym praw człowieka i problemów globalnych. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie z klas: IV C, IID, IIIA, IIID, IIE oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego.

W ramach projektu realizowane były dwa działania edukacyjne: zajęcia w szkołach i w muzeum oraz projekcje filmów dokumentalnych w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.

Filmy pochodzą z jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – Docs Against Gravity Film Festiwal – zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.

Inny to zwierciadło, w którym się przeglądam,  to tytuł zajęć składających się z dwóch części: pierwszej prowadzonej w szkole, w trakcie której uczniowie poznali problemy globalne dotyczące praw człowieka z pomocą tekstu Ryszarda Kapuścińskiego wygłoszonego z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2004 roku oraz drugiej, realizowanej w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Młodzież została oprowadzona przez kustosza po wystawie prezentującej sztukę Afryki Zachodniej, a następnie wzięła udział w spotkaniu, na którym została przybliżona współczesna kultura Afryki.

 

Napisz komentarz