• +48 (91) 43 37 240

Grupa I – 12.08.2017

Praktyki zawodowe w Irlandii Północnej

12 sierpnia 2017 – wycieczka do Belfastu

Dzisiaj czekał nas wielki dzień, pełen przygód i nowych wrażeń. O 10.45 rozpoczęliśmy zbiórką pod Derry Information Centre, gdzie poznaliśmy przewodnika, który miał zabrać nas do ….Belfastu. Humory, jak zawsze, nam dopisywały pomimo faktu, iż w samym Derry też tego dnia wiele się działo. Mieszkańcy miasta świętowali kolejną rocznicę zakończenia oblężenia Derry licznymi marszami orkiestr dętych ulicami miasta.

Wyjazd spod Centrum Informacji w Derry.

Podczas 90 – minutowej, autokarowej podróży do Belfastu nasz przewodnik, Michael, opowiadał nam o historii Irlandii Północnej, w tym miast Derry i Belfast. Zajęcia przedprojektowe przygotowały nas na tyle, byśmy z powodzeniem zrozumieli to, co mówi Michael oraz uporządkowali sobie informacje zdobyte jeszcze w Szczecinie. W autokarze słuchaliśmy o konflikcie o podłożu etniczno-politycznym, rozgrywającym się na obszarze Irlandii Północnej,  trwającym od końca lat 60. XX wieku aż do podpisania porozumienia wielkopiątkowego właśnie w Belfaście w 1998 roku. Głównymi przyczynami konfliktu w Irlandii Północnej była chęć zjednoczenia należącej do Wielkiej Brytanii prowincji z niepodległą Republiką Irlandii przez irlandzkich nacjonalistów i republikanów (głównie katolików), przy jednoczesnym dążeniu unionistów (głównie protestantów) do pozostania w granicach Zjednoczonego Królestwa, oraz ogólna niechęć pomiędzy obiema grupami.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy w Belfaście było Irish Republican History Museum. Mieliśmy okazję zobaczyć irlandzkie rękodzieła, dokumenty, warunki bytowe republikańskich więźniów internowanych i przetrzymywanych w obozach jenieckich z powodu konfliktów religijno-politycznych. Niektóre z eksponatów sięgały roku 1798.

Po wyjściu z muzeum mieliśmy okazję podzielić się wrażeniami oraz … posilić w miłym towarzystwie.

Konflikt w Irlandii Północ toczył się zarówno w wymiarze militarnym, jak i na arenie politycznej. Zaangażowani w niego byli politycy i aktywiści polityczni obu stron, do których również należeli zwykli mieszkańcy Belfastu. Mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób obywatele Belfastu demonstrowali swoją przynależność do danej strony konfliktu. Z okien autokaru mieliśmy możliwość zobaczyć mur, zbudowany przez armię brytyjską pod koniec lat 60-tych, dzielący miasto barierą wysoką na 8 metrów wijącą się długimi kilometrami przez dzielnice. Mur segregował i miał ocalać protestanckich zwolenników unii z Wielką Brytanią od ataków katolickich entuzjastów złączenia z Republiką Irlandii. Paru tysięcy jednak nie zdołał ocalić. Dziś nazywany jest wymownie Ścianą Pokoj (Peace Wall). Mieliśmy możliwość wyrazić swoją solidarność w walce o pokój, podpisując nasze imiona na murze.

Centrum Belfastu przywitało nas zgiełkiem i tłumami turystów. Odwiedziliśmy miejsce, gdzie zbudowano w 1912 roku wielkiego Titanica.

Kolejnymi atrakcjami, o których opowiadał nam i pokazywał Michael były: Belfast City Hall, Albert Memorial Clock, Customs House, Belfast Masts, Mater Infirmourn Hospital i Belfast Cathedral.

Do Derry wróciliśmy o godzinie 18.30. Tam czekały na nas rodziny, u których gościmy, a wraz z nimi irlandzki, ciepły posiłek.

28 komentarzy

Napisz komentarz