• +48 (91) 43 37 240

VEPO7 (2024/2025) – rezultaty

VEPO – 7 – Akredytowany projekt na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego w ramach projektu pt. „Program Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe”

Technik ekonomista 

Zakład pracy, w którym realizuję staż – Marcin Marciniak

„Mój dzień w pracy” – Marcin Marciniak

„Mój dzień w pracy” – Małgorzata Oldenburg

„Mój dzień w pracy” – Martyna Rachuba-Pawelczyk

„Mój dzień w pracy” – Amelia Mierzyńska

„Mój dzień w pracy” – Gabriela Nosal

Mój zakres obowiązków w trakcie praktyk. Jakie dokumenty wypełniam i jakie czynności realizuję. Różnice między Polską i Hiszpanią – Martyna Rachuba – Pawelczyk

Mój zakres obowiązków w trakcie praktyk. Jakie dokumenty wypełniam i jakie czynności realizuję. Różnice między Polską i Hiszpanią – Marcin Marciniak

Krótki opis firmy, w której realizowałam praktykę. Jej profil działalności, produkty/usługi, rynek docelowy – Martyna Rachuba-Pawelczyk

 

 

Technik logistyk

Wyposażenie magazynu oraz sposób organizacji prac w firmie, w której odbywam staż -Igor Feretycki

Wyposażenie magazynu oraz sposób organizacji prac w firmie, w której odbywam staż – Dominik Orlewicz i Oskar Strzelczyk

Wyposażenie magazynu oraz sposób organizacji prac w firmie, w której odbywam staż – Roksana Kubera

Droga zapasu od przyjęcia go do magazynu do dostarczenia go do klienta – Bartłomiej Prokopowicz

Droga zapasu od przyjęcia go do magazynu do dostarczenia go do klienta – Alan Sozański

Środki transportu wewnętrznego i zewnętrznego w firmie, w której odbywam staż – Oskar Strzelczyk i Kamil Winnicki

Środki transportu wewnętrznego i zewnętrznego w firmie, w której odbywam staż -Alan Sozański

Środki transportu wewnętrznego i zewnętrznego w firmie, w której odbywam staż – Adrian Sałata

Środki transportu wewnętrznego i zewnętrznego w firmie, w której odbywam staż – Bartłomiej Prokopowicz 

Droga zapasu od przyjęcia go do magazynu do dostarczenia go do klienta – Kamil Winnicki

Rodzaje opakowań oraz sposób zabezpieczenia przesyłek i ładunku – Roksana Kubera

Rodzaje opakowań oraz sposób zabezpieczenia przesyłek i ładunku – Igor Feretycki

Mój dzień w pracy – Alan Sozański

Mój dzień w pracy – Roksana Kubera

Mój dzień w pracy -Dominik Orlewicz

Mój dzień w pracy – Kamil Winnicki

Wyposażenie magazynu oraz sposób organizacji prac w firmie, w której odbywam staż – Adrian Sałata

Rodzaje opakowań oraz sposób zabezpieczenia przesyłek i ładunku – Dominik Orlewicz

Czego nauczyłem się podczas praktyk zawodowych realizowanych w ramach Erasmus+ – Adrian Sałata

 

Technik hotelarstwa

Ulotka reklamująca mój zakład pracy, w którym odbywasz praktykę – Kamila Dzierzkowska

Działy funkcjonalne w Twoim zakładzie hotelarskim (nagranie w języku angielskim) – Kamila Dzierzkowska

Oferta mojego zakładu pracy z usługami podstawowymi i dodatkowymi w formie prezentacji– Kamila Dzierzkowska

 

Technik organizacji turystyki

„Mój dzień w pracy” – Iga Gąsowska,

Mój dzień w pracy” – Radosław Trzópek

Mój dzień w pracy” – Amelia Frątczak

Ulotka reklamowa – „Malaga i jej atrakcje turystyczne” – Iga Gąsowska

Realizacja programu kulturowego i organizacja czasu wolnego – Amelia Frątczak

Formy turystyki w Maladze – Radosław Trzópek

Wycieczki fakultatywne „Malaga i okolice” – Amelia Frątczak

Rola turystyki w Maladze – wywiady z lokalną społecznością – Radosław Trzópek

 

Technik reklamy

Rebranding Logo mojego hiszpańskiego pracodawcy – Maja Grabowska

Rebranding Logo mojego hiszpańskiego pracodawcy – Alicja Girjatowicz

Rebranding Logo mojego hiszpańskiego pracodawcy – Anna Korus

Reklama outdoorowa w Maladze – Alicja Girjatowicz

Reklama outdoorowa w Maladze – Maja Grabowska

Reklama outdoor w Maladze – Anna Korus

Propozycje środków reklamowych dla hiszpańskiego pracodawcy (forma papierowa) – Anna Korus

Propozycje środków reklamowych dla hiszpańskiego pracodawcy (forma internetowa) – Anna Korus

Propozycje środków reklamowych dla hiszpańskiego pracodawcy (wizytówka) – Maja Grabowska

Propozycje środków reklamowych dla hiszpańskiego pracodawcy (post na Instagram) – Maja Grabowska

Propozycje środków reklamowych dla hiszpańskiego pracodawcy (ulotka) – Alicja Girjatowicz

Propozycje środków reklamowych dla hiszpańskiego pracodawcy (filmik reklamowy) – Alicja Girjatowicz

 

Staże zawodowe nauczycieli TOiZ w ramach programu VOCATION-EXPERIENCE-PASSION-OPPORTUNITY – 7 (VEPO 7) realizowanego przez Zespół Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica w Szczecinie –Program Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe” o numerze 2024-1-PL01-KA121-VET-000203848

 

 W dniach 9.02.2025 – 15.02.2025 nauczycielki przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie, pani Renata Krzesińska i Ewa Bąkowska, odbyły 40-godzinny staż zawodowy w ramach praktyk w sektorze hotelarsko-turystycznym. Panie odbywały praktykę w następujących zakładach pracy:

  1. Hotel Steglitz International, Albrechtstraße 2, 12165 Berlin, https://www.si-hotel.com/,
  2. B&B Hotel Berlin Alexanderplatz , Voltairestraße 3A, 10179 Berlin , https://www.hotel-bb.com/de/hotel/berlin-alexanderplatz?utm_source=gmb&utm_medium=referral&utm_content=berlin&utm_campaign=yext

Będąc uczestniczkami staży zawodowych, nauczycielki TOiZ osiągnęły następujące efekty:

Efekt 1: OGÓLNE KOMPETENCJE ZAWODOWE

Przedmiot, umiejętność lub kompetencja:

ogólne kompetencje w zakresie usług świadczonych w branży hotelarskiej i turystycznej

Opis:

1.     uczestnik  potrafi stosować w praktyce umiejętności nauczane podczas kształcenia uczniów w szkole,

2.     uczestnik rozumie procesy wewnątrzorganizacyjne, które zostały im przedstawione w języku obcym,

3.     uczestnik potrafi porównać procesy i zasady funkcjonujące w Polsce w danym sektorze kształcenia, w którym naucza, z procesami napotkanymi w trakcie stażu zawodowego zagranicą.

 

 

Efekt 2: KOMPETENCJE ZAWODOWE W BRANŻY HOTELARSKIEJ

Przedmiot, umiejętność lub kompetencja

konkretne kompetencje w zakresie usług świadczonych w branży hotelarskiej

Opis:

1.     uczestnik obsługuje gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie,

2.     uczestnik realizuje usługi w recepcji.

 

 

Efekt 3: KOMPETENCJE ZAWODOWE W BRANŻY TURYSTYCZNEJ

Przedmiot, umiejętność lub kompetencja:

konkretne kompetencje w zakresie usług świadczonych w branży turystycznej

Opis:

  1. uczestnik przygotowuje imprezy i usługi turystyczne,
  2. uczestnik obsługuje klienta oraz rozlicza imprezy i usługi turystyczne.

 

 

Efekt 4: KOMPETENCJE DYDAKTYCZNE

Przedmiot, umiejętność lub kompetencja:

kompetencje dotyczące dydaktyki przedmiotów hotelarskich i turystycznych

Opis:

1.     uczestnik gromadzi i/lub poznaje autentyczne materiały wykorzystywane w obszarze nauczanych przedmiotów, np.: dokumenty, programy i systemy komputerowe, materiały reklamowe, informacyjne, etc.

2.      Uczestnik planuje i organizuje zajęcia z uczniami wykorzystując zgromadzone/poznane materiały,

3.     Uczestnik prowadzi zajęcia z uczniami szkoły z wykorzystaniem wiedzy, umiejętności i materiałów nabytych podczas stażu zagranicznego.

 

Aby osiągnąć uzgodnione efekty uczenia się, panie Renata Krzesińska-Hajn i Ewa Bąkowska odbyły zajęcia praktyczne i wykonały następujące zadania podczas swojej mobilności:

 

 

Zajęcia/ zadanie 1: Poznanie struktury i organizacji przedsiębiorstwa

Opis:

Uczestnik zostaje zapoznany z zasadami BHP, polityka ochrony danych osobowych i organizacją firmy, w której odbywa staż, pracownikami oraz ich rolą w przedsiębiorstwie oraz z poszczególnymi stanowiskami pracy.

 

 

Zajęcia / zadanie 2: Praca w branży hotelarskiej

Opis:

1.     uczestnik obserwuje pracownika firmy, który obsługuje gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie,

2.     uczestnik obserwuje pracownika firmy, który realizuje usługi w recepcji,

3.     na każdym stanowisku pracy uczestnik gromadzi materiały lub informacje na temat danego stanowiska pracy i procedur na nim obowiązujących.

 

 

Zajęcia / zadanie 3: Praca w branży turystycznej

Opis:

  1. uczestnik obserwuje pracownika firmy, który przygotowuje imprezy i usługi turystyczne,
  2. uczestnik obserwuje pracownika firmy, który obsługuje klienta oraz rozlicza imprezy i usługi turystyczne,
  3. na każdym stanowisku pracy uczestnik gromadzi materiały lub informacje na temat danego stanowiska pracy i procedur na nim obowiązujących.

 

 

Zajęcia / zadanie 4: Praktyka w zawodzie

Opis:

uczestnik wykorzystuje każdą możliwość wykonania zadań zawodowych samodzielnie, w sposób zapewniający bezpieczeństwo sobie oraz osobom zaangażowanym

 

Oto materiały dydaktyczne w obszarze nauczania przedmiotów hotelarsko-turystycznych, jakie powstały w rezultacie odbycia staży przez Nauczycielki szkoły:

I. Prowadzenie wykładów opartych na scenariuszach powstałych podczas realizacji staży – Ewa Bąkowska

W dniu 19.05.2025 r. uczennice klasy 2d o profilu Technik Hotelarstwa uczestniczyły w wykładzie przeprowadzonym  przez nauczycieli przedmiotów zawodowych. Temat wykładu dotyczył pracy w obiekcie hotelarskim w stolicy Niemiec – Berlinie.  Podstawą przeprowadzonego wykładu był staż zagraniczny dla nauczycieli przedmiotów zawodowych Erasmus+ , który został odbyty w lutym bieżącego roku. 

Na podstawie zdobytego doświadczenia omówione zostały trzy najważniejsze działy występujące w zakładzie hotelarskim: Dział Rezerwacji, Dział Recepcji, Dział Służby pięter – Housekeeping. Podczas prezentacji zwrócono szczególną uwagę na podobieństwa i różnice występujące w pracy zawodowej  na terenie Polski i Niemiec. To cenne doświadczenie pozwoliło na wzbogacenie warsztatu pracy własnej oraz poszerzenie umiejętności praktycznych przekazywanych młodzieży.    

ETAPY LEKCJI – relacja zdjęciowa

1. wprowadzenie

2. realizacja tematu

3. podsumowanie zajęć

II. Prowadzenie zajęć lekcyjnych w oparciu o scenariusze z wykorzystaniem autentycznych materiałów zdobytych podczas współpracy z pracodawcą niemieckim:

  1. scenariusz zajęć języka niemieckiego – technik hotelarstwa/technik organizacji turystyki, Renata Krzesińska-Hajn,
  2. scenariusz zajęć „Pracownia obsługi konsumenta” – technik hotelarstwa, Ewa Bąkowska,
  3. scenariusz zajęć „Pracownia przygotowanie imprez i usług turystycznych” – technik organizacji turystyki, Ewa Bąkowska,
  4. scenariusz lekcji – Kwalifikacja: HGT.03 – Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie – Ewa Bąkowska,
  5. scenariusz lekcji – Kwalifikacja: HGT. 08 Obsługa klienta oraz rozliczanie imprez i usług turystycznych – Ewa Bąkowska; podczas zajęć wykorzystano: materiał autentyczny (Berlin Card Welcome), materiał autentyczny 2 (kieszonkowa mapa Berlina).