• +48 (91) 43 37 240

Wspomnienie GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

14 Cze

W dniach 28 maja do 1 czerwca po raz kolejny grupa 32 miłośników gór wyjechała pod opieką  pani Sylwii Małeckiej i Iwony Lewandowskiej na długo wyczekiwaną wycieczkę szkolną. Po ubiegłorocznym przemierzaniu szlaków Tatrzańskiego Parku Narodowego przyszedł czas na poznawanie walorów przyrodniczych Gór Świętokrzyskich.

Program wycieczki był bardzo urozmaicony – Kielce i okolice, pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku,  staruszek dąb „Bartek” i wreszcie  zamek w Chęcinach, gdzie wspinaliśmy się na wieżę widokową.  To tu  radośnie odśpiewaliśmy hymn naszej podróży  „Oczy zielone”. Na dziedzińcach zamku uczestniczyliśmy w pokazach średniowiecznych rycerzy, uczyliśmy się kroków tańca dworskiego, przymierzaliśmy zbroje i hełmy oraz poddawaliśmy się „ torturom”.

Drugiego dnia w pełnym słońcu i w pocie czoła wspinaliśmy się na Łysicę ( 612 m npm) – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, kolejka zawiozła nas  na Św. Krzyż., zwiedziliśmy klasztor i podziwialiśmy gołoborza oraz przepiękną panoramę gór z platformy widokowej.

Wszyscy byliśmy oczarowani Sandomierzem, gdzie spędziliśmy cały dzień, zwiedzając Katedrę, Dom Długosza, Zbrojownię, Bramę Opatowską. Kroczyliśmy nawet podziemnymi przejściami pod miastem oraz lessowym wąwozem Królowej Jadwigi. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w przepięknym Zamku Krzyżtopór, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Wycieczka była bardzo udana, wszyscy zintegrowaliśmy się, dużo śpiewaliśmy,  a przy okazji rozszerzyliśmy wiedzę z zakresu historii, geografii i biologii. W przyszłym roku planujemy kolejną wyprawę. Tym razem… Toruń.

Napisz komentarz