• +48 (91) 43 37 240

Wymiana polsko-turecka

11 Gru

W trwającej od 26.11 do 2.12 wymianie uczniowskiej ze szkołą Güzelbahçe Ugŭr Okullari z Izmiru wzięła udział dziesięcioosobowa grupa młodzieży z TOiZ wraz z opiekunem. Podczas tego niezwykłego tygodnia, goszczeni przez rodziny swoich tureckich partnerów, mieliśmy niepowtarzalną okazję aby doświadczyć ich niezwykłej gościnności, poznać styl życia tureckiej rodziny, uczestniczyć w zajęciach szkolnych (o dziwo, nie zawsze było to siedzenie „jak na tureckim kazaniu”) oraz zobaczyć wiele miejsc w Izmirze, których zazwyczaj nie znajdzie się w typowych przewodnikach turystycznych.

Nasi gospodarze zorganizowali nam arcyciekawą wycieczkę do Efezu, gdzie mogliśmy podziwiać pozostałości starożytnej architektury, oraz do Sirinçe, uroczego miasteczka, jakby żywcem wyjętego z serialu „Wspaniałe stulecie”. Ostatni dzień spędziliśmy w muzeum oliwy w Köstem, gdzie zostaliśmy podjęci eleganckim śniadaniem, obejrzeliśmy wystawę poświęconą historii uprawy oliwek oraz degustowaliśmy świeżo tłoczoną oliwę.

Po południu w szkole uczestniczyliśmy w przyjęciu pożegnalnym zorganizowanym specjalnie dla nas przez uczniów szkoły.

Poza niewątpliwymi walorami edukacyjnymi, wymiana dała nam doskonałą okazję do zawarcia przyjaźni, czego wyrazem były łzy towarzyszące pożegnaniu na lotnisku. Nie rozstajemy się jednak na długo, ponieważ nasi tureccy przyjaciele odwiedzą nas w Szczecinie już w marcu. Czekamy na nich z niecierpliwością.

 

Napisz komentarz