VEPO3 – 07.06

Rozpoczęliśmy drugi tydzień naszego pobytu. Na zajęciach z panią Francescą Giacomini uczestnicy VEPO3 dowiedzieli się, jak zarządzać swoim budżetem oraz finansami. W dzisiejszych czasach młodzież pragnie szybko się usamodzielnić. Młodzi dorośli nie zawsze jednak wiedzą, w jaki sposób dysponować swoim budżetem, aby móc pozwolić sobie na przyjemności, jednocześnie nie martwiąc się o niezapłacone rachunki. Pani Francesca wytłumaczyła uczniom, czym tak naprawdę jest budżet osobisty i domowy, oraz przedstawiła sposoby na jego przemyślane dysponowanie.

Popołudniowe zajęcia z angielskiego dla grupy 1 prowadził Ruairi O’Connor. Uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością niecodziennego słownictwa, a także kreatywnością, wymyślając sposoby przetrwania na bezludnej wyspie.
Pan Ruhri poruszył również kwestię zdrowia psychicznego podczas izolacji, zachęcił grupę do przemyślenia sposobów nie tylko na przetrwanie, ale także na zadbanie o siebie. Wybierając spośród różnych przedmiotów, vepowicze zastanawiali się, czy bardziej przyda im się gitara, a może pusta butelka? Ćwiczenie skutecznie zaangażowało uczniów do nieszablonowego myślenia oraz zwrócenia uwagi na swoje potrzeby.

Poranne zajęcia dla grupy 2 poprowadził pan Konrad Radlak. Na początku lekcji każdy uczeń przedstawił jeden fakt o sobie, w ramach zapoznania oraz integracji grupy. Następnie pan Konrad przedstawił kilka faktów na swój temat oraz poprosił uczniów, aby wytypowali jedną fałszywą ciekawostkę. Kolejne ćwiczenie polegało na wymyśleniu przez uczestników, swojej własnej cywilizacji, która miałaby istnieć w przyszłości. Cywilizacja ta musiałaby radzić sobie w obliczu przeszłych błędów ludzkości, na przykład – globalnego ocieplenia. Grupa mogła wykazać się znajomością słownictwa oraz zwrotów w języku angielskim. Ćwiczenie skutecznie zaangażowało uczniów do kreatywnego myślenia oraz zaszczepiło w nich chęć zadbania o środowisko.
Intensywny poniedziałek za nami.